Návštěva místopředsedy vlády v Dřevojasu
Léta práce na vývoji polohovatelné umyvadlové skříňky sklízí úspěch. O jejích výhodách se nedávno přijel přesvědčit i ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka.
Každý proces má svůj začátek i konec. Stejně tak i náš nábytek. Každá koupelnová skříňka začíná coby malý díl skládačky a končí zavěšená u spokojeného zákazníka v koupelně. Dnes vám proto v rámci našeho seriálu o výrobě koupelnového nábytku představíme kolegu Michaela, na jehož pracovišti začíná výroba každé skříňky, kterou vyrobíme.
Michael pracuje v Dřevojasu už 2 roky a je již ostříleným operátorem, který si se svými mašinami dokonale rozumí a dohromady tvoří spolehlivý tandem. Náplní jeho práce je obsluha automatické formátovací pily a příprava naformátovaných dílců pro další pracoviště. V našem případě pro olepovačku nebo lakovnu. Vedle pily má k ruce i druhou z mašin, robotický nakladač, kde celý proces výroby koupelnového nábytku začíná.
Automatická formátovací pila a robotický nakladač jsou jedni z našich technologickýh pomocníků, díky nimž je výroba koupelnového nábytku jednodušší a efektivnější.
Robotický nakladač, kterému v Dřevojasu říkáme „pavouk“ si „žije“ v rozlehlém skladu plošného materiálu. Ten si robot také sám spravuje, včetně přejímky materiálu od našich kolegů, kteří materiál složí na určeném místě, kde si ho převezme robot. Pomocí velké platformy ho pak přesunuje tam, kde ho potřebuje složit. Je to ale chytrolín a materiál si skládá dle obrátky, druhu desky, velikosti apod. A jak si materiál zvedá? Jednoduše. Robot je vybaven "přísavkami", díky nimž desku uchopí, zvedne a odjede s ním na vybrané místo ve skladě nebo rovnou na pilu.
Pavouk, jak mu říkáme, je vybaven praktickými přísavkami, s jejichž pomocí si daný materiál zvedne a přesune, kam se mu zachce. Ne tak úplně. Je řízený programem.
Na činnost robotického nakladače navazuje automatická formátovací pila, která je programově provázána se skladovým robotem. Dohromady tvoří velice efektivní dvojici řízenou speciálním programem, který ovládá Michael. Dle jeho pokynu naloží robot ve skladu daný materiál a přesune ho na pilu, která ho s přesností na 0,1 mm nařeže. Vypadá to jednoduše, že?
Michael chodí na dvousměnný provoz a střídá se s kolegou Tomášem. V Dřevojasu si na čistém prostředí zakládáme, takže si kluci předávají pracoviště vždy perfektně uklizené. Ještě než začnou ale zkontrolují, zda je vše v pořádku, případně provedou základní údržbu. Důležité je, aby řezací kotouče pily byly v pořádku a ostré nebo aby měli kluci u svého pracoviště manipulační vozíky, na kterých se přepravuje nařezaný materiál pro další pracoviště. V poslední řadě pak provětrají robotický nakladač, zda ještě nespí.
I když je pila vysoce přesná, je Michael zodpovědný za preciznost a kvalitu nařezaných dílů. Díky pečlivé práci Michaela a jeho kolegů si pak můžeme dovolit dávat na naše výrobku prodlouženou záruku 5 let.
Jak už bylo řečeno, roboti zastanou velkou část práce. Skladový robot naloží, pila rychle dílec nařeže, ale další "fuška" už je na Michaelovi. V součinosti s pilou odebírá nařezané díly a dle programů je zakládá pro další formátování. Výsledkem jsou jednotlivé dílce koupelnových skříněk. Stěny korpusu, čela nebo dna zásuvek, různé výztuhy a další komponenty nábytku. Tím ale jeho práce zdaleka nekončí. Dílek po dílku musí oštítkovat, tedy vybavit ho informacemi pro další pracoviště a nakonec vše vyskládat na připravené manipulační vozíky.
Práce s pilou vyžaduje velké soustředění a obratnost. Nebezpečí obsluze ale nehrozí. Pila je vybavena bezpečnostním zařízením, které vylučuje ohrožení operátora ze strany řezacích kotoučů.
Vše máme dokonale promyšlené. Jak program řízení robotického nakladače, tak formátovací pily, ale i následný proces. Štítky jednotlivých dílců totiž obsahují veškeré informace pro další pracoviště. Základem je čárový kód, díky němuž pak další obsluha nebo vychystávači vědí, jaké skříňce dílec patří a jak s ním dále naložit. Od olepovačky, přes lakovnu, až na montáž. Všichni vědí, co mají s daným dílcem udělat.
Oštítkovat, naložit na manipulační vozíky a připravit pro další kolegy. Ze skladu nařezaného materiálu pak jednotlivé dílce míří na olepovačku nebo na naší zbrusu novou robotickou linku.
Ještě, než mu položíme pár otázek, bychom na něho měli něco prásknout. Minule to byl Jarda a jeho cukrářská záliba. A co máme na Michaela? Je to kovaný fanoušek fotbalové Sparty.
Na závěr jsme Michaelovi položili pár otázek.
Michaeli, jak se ti v Dřevojasu pracuje?
Příjemně, byt vždy se dá něco zlepšit. Důležité je, že ta práce není monotoní. Navíc tu máme čisto. Takže jo, je tu fajn.
Co tě na tvé práci baví?
Stroje. Zádrhel se občas objeví, to je u strojů normální, ale většinou vše odsejpá a to je nejdůležitější.
Ve zkratce, jak vypadá tvůj den v práci?
Vždycky přijdu dřív, teda když jdu na odpolední. Stihnu kafe, cigáro, projít sportovní výsledky a pak hurá k lince. Uklidit, přirpavit pilu a manipulační vozíky a může se to rozjet.
Vyhovuje ti dvousměnný provoz?
Jde to. Sice mám raději střídání denní-noční, ale i tak to parádně skloubim s osobním životem.
Co bys vzkázal zájemcům o práci v Dřevojasu?
Nebojte se! Pokud pracujete, vyděláte si. Mistr Jarda je v pohodě, dokáže být sice přísný, ale když plníte normy, je to pohoda. Nikdo se tu na nás nedívá jakko na čísla u pásu.
Snad jen popřát Michaelovi, aby se mu u nás i nadále dobře pracovalo a aby jeho mechaničtí kolegové i nadále bezvadně fungovaly. Vám čtenářům, pokud vás zaujalo dnešní čtení, je k dispozici i náš předešlý článek o Jardovi, mistru ve výrobě a pro zájemce o práci i náš zbrusu nový kariérní web www.karieradrevojas.cz.
Na úplný závěr pak jedno překvapení, krásné video, kde uvidíte Michaela a oba stroje v akci.
Tak pěknou zábavu!
Léta práce na vývoji polohovatelné umyvadlové skříňky sklízí úspěch. O jejích výhodách se nedávno přijel přesvědčit i ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka.
Vítejte v Dřevojasu! V červnu jsme v naší firmě přivítali další exkurzi, tentokrát z nedaleké České Třebové. Více v našem krátkém reportu.
V dalším dílu našeho seriálu o výrobě koupelnového nábytku se vydáme na strojovnu k robotické lince, na které dochází k olepování a frézování jednotlivých dílců. Jak to probíhá se dozvíte v novém článku!